Co jest potrzebne by opowiedzieć prawdziwą, szczerą historię? Taką, która wyzwala emocje – zaskakuje, wzrusza i inspiruje do działania. Historię, która ma potencjał zmieniać opinie i przyzwyczajenia.

Storytelling

Storytelling kiedyś był prostszy – mniej ogranych tematów, mniejszy dostęp do mediów. Wystarczały kartka, długopis, trochę talentu i trochę pracy. Co sprowadzało się do osoby twórcy. Pisarza, dramaturga a jeszcze dawniej bajarza, którego narzędziami była pamięć i ustne podanie. Był twórca i jego skromne narzędzia.
Narzędzia się zmieniły, a wraz z 10 muzą do arsenału twórcy dołączył zupełnie nowy język. Kreacja rzeczywistości ekranowej to władza absolutna – tworzenie światów. Demiurgiem stał się reżyser.

Reżyser

A z wielką mocą idzie wielka odpowiedzialność. Bo filmowa opowieść musi być bardziej kaloryczna – skondensowana w granicach kadru, ograniczona do dwóch godzin seansu. Reżyser musi umieć stopniować napięcie, rozbudzić ciekawość, zaskakiwać. Ale też użyć właściwych środków technicznych, wiedzieć jak będzie wyglądać montaż już na etapie pracy nad scenariuszem. Równolegle z pracą z aktorami myśleć nad muzyką. Ważne są rekwizyty, scenografia, dźwięk, efekty specjalne i milion innych rzeczy.

Zespół

W pojedynkę jest to nie do ogarnięcia. I właśnie dlatego reżyser ma zespół! Wypróbowaną ekipę, której może zaufać. Każda z osób, które współtworzą film to specjaliści we własnym fachu, którzy wiedzą jak urzeczywistnić wizję reżysera. Doszli do swojego poziomu na wielu planach filmowych, doskonaląc warsztat, zaliczając mniejsze lub większe fuckupy. Po to, by przy kolejnym wyzwaniu rzeczy niemożliwe załatwiać od ręki. Dlatego reżyser im ufa.
Ten zespół ma sprawić, że historia opisana w scenariuszu nabierze kolorów, wybrzmi z pełną mocą, a dodatkowo jej realizacja przebiegnie bezpiecznie, zmieści się w czasie i w budżecie!

Znów reżyser

Ale jeśli ktokolwiek schrzani swoją robotę, wszystko i tak będzie na reżysera: dłużyzny – zbyt poszarpane, bohaterowie papierowi – przeintelektualizowane, nie zrozumiałe – za proste. I to reżyser (no, ostatecznie scenarzysta) poniesie odpowiedzialność.
I dlatego właśnie praca reżysera jest ważna a praca reżysera ze zgraną ekipą musi kosztować!
Ale warto zatrudniać reżyserów!
Bo to oni opowiadają historie!